Dům dětí a mládeže Bílina

Úvodní strana > Novinky > Poutavá sobota na letišti Praha >

Poutavá sobota na letišti Praha

V sobotu 28. 3. 2015 náš dům dětí a mládeže pořádal výlet do Prahy na letiště Václava Havla. Výlet byl spojen s poutavou a záživnou exkurzí do jinak nepřístupných prostor letiště.

O výlet byl obrovský zájem. Ráno jsme se sešli v 9:00 v bílinském domečku a společně všichni v hojném počtu 45 zájemců vyrazili autobusem směrem Praha. Cesta ubíhala rychle a za hodinku jsme vystupovali u terminálu 3, který je určen pro vládní lety a přílety a odlety vzácných návštěv a sportovců na hromadné akce, jako jsou olympijské hry, různá mistrovství světa apod.

Naše exkurze začínala v 11:00. Na recepci terminálu si nás vyzvedla paní průvodkyně, která každému dala návštěvní kartu, podle níž bylo všem zaměstnancům letiště jasné, že patříme k exkurzi. Vyslechli jsme si úvodní výklad o historii létaní v Praze, shlédli krátký film o letišti a následně vyrazili k bezpečnostní kontrole a do prostor určených jen pro zaměstnance pražského letiště. Na přistávací ploše terminálu 3 na nás čekal připravený letištní autobus, jenž nás vozil vnitřními prostory. Shlédli jsme fungování nakládacích čet a jejich práci při nakládání a vykládání letadel po příletu a před odletem. Dále jsme sledovali vozidlo služby „follow me“, které naviguje letadlo na místo, kde má zaparkovat, protože piloti nevidí pod sebe a řídí se signály tohoto vozidla. 

Ve výkladu jsme se také dozvěděli o ornitologické stanici na letišti. V této stanici je 15 dravců, kteří rozhání nežádané zvěrstvo, které by mohlo poškodit motory letadel, v této stanici jsou také lovící psi, jenž se starají o větší dravou zvěř. Následně jsme se přesunuli na okraj pražské přistávací dráhy, kde jsme sledovali ze vzdálenosti 100 metrů přistávání a vzlétávání letadel. Měli jsme štěstí a v 12:00 SEČ jsme shlédli přistání druhého největšího letadla, jež v Praze přistává, a to Boeingu 777 společnosti Emirates, které léta z Dubaje do Prahy. Toto letadlo pojme 364 cestujících a má první třídu, ekonomickou třídu a prostor s lehátky během letu. Vyslechli jsme si, jak funguje parkování letadel a jejich opravy v hangárech. Na závěr prohlídky jsme zavítali do největší požární stanice v České republice. Stanice patřící pražských hasičům disponuje technikou, která má zamezit leteckých katastrofám a pomáhá tyto problémy řešit. Zajímavostí je, že hasiči mají na dojezd k havárii 3 minuty i s převlečením do výstroje.

Po skončení exkurze účastníci dostali hodinu času na nákup suvenýrů a občerstvení. Poté jsme se všichni sešli, nastoupili do autobusu a vyrazili plni dojmů a zážitků na cestu zpět do Bíliny. Náš výlet skončil v 15:00 opět u budovy bílinského DDM.


Fotogalerie k článku

Výuka 1 žák + 1 pedagog

Od pondělí 12. 4. 2021 bude možná výuka 1 žák + 1 pedagog. Jednotlivé hodiny budou zveřejněny na www.ddmbilina.cz - kalendář akcí. Platby prosíme přes naše webové stránky nebo na recepc…
zobrazit celý článek

100? jarních kilometrů

V úterý 23. 3. 2021 jsme odstartovali jarní soutěž pro širokou veřejnost 100? jarních kilometrů. Soutěž bude probíhat celý měsíc. Celkem se přihlásilo 46 účastníků. Pro každého soutěž&ia…
zobrazit celý článek

Klub anonymních záškoláků

aneb Pomůžeme vám s učením!  Kdo že vám pomůže?     Pedagogové volného času, z 200 domů dětí a mládeže. které jsou v projektu, který vznikl ve Sdružení pracovníků dět&ia…
zobrazit celý článek